Prezydent Zełenski podpisuje ustawę legalizującą kryptowaluty w Ukrainie

Jeszcze do niedawna kryptowaluty były mocno krytykowane, nie tylko przez organy ścigania wskazujące, że te wykorzystywane są przez przestępców, ale i ekologów podkreślających wpływ kopania cyfrowych walut na środowisko czy też graczy, którzy nie mogą kupić nowych kart graficznych.

Prezydent Zełenski podpisuje ustawę legalizującą kryptowaluty w UkrainieW związku z tym wiele krajów na świecie zdecydowało się ostatnio wprowadzić pewne restrykcje w zakresie cyfrowych walut, ale targana wojną Ukraina postanowiła pójść w przeciwnym kierunku. Kryptowaluty wkrótce staną się legalną formą aktywów w tym kraju, a to dzięki nowej ustawie podpisanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraina legalizuje kryptowaluty

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy napisało na Twitterze, że zarówno zagraniczne, jak i ukraińskie giełdy kryptowalut, są dopuszczone do działania w Ukrainie. Firmy obracające kryptowalutami wkrótce będą mogły również otwierać rachunki w ukraińskich bankach. I w sumie to trudno się temu dziwić, skoro od czasu rosyjskiej inwazji świat wysłał Ukrainie około 100 milionów dolarów w postaci darowizn w cyfrowych walutach, w tym dla ukraińskiego wojska, grup pomocy, haktywistów i zwykłych obywateli.


Kryptowaluty z technicznego punktu widzenia nie były nielegalne w Ukrainie (stąd miliony darowizn i status kraju jako wiodącego w adopcji kryptowalut), ale zasoby cyfrowe w tym kraju działają raczej szarej strefie.

Na przykład ani prywatne podmioty, ani firmy w Ukrainie nie mogą posiadać, ani handlować kryptowalutami na giełdach.

Wzrost przestępczości związanej z kryptowalutami i pranie brudnych pieniędzy w Ukrainie i w Europie Wschodniej w ostatnich latach doprowadził do tego, że rząd zaczął rozprawiać się z tą branżą, traktując ją jak zagrożenie, ale nowa rzeczywistość spowodowała zwrot o 180 stopni.

Nowa ustawa określa ramy prawne dla istnienia rozwijającego się ukraińskiego przemysłu kryptowalut, a także wykorzystuje Narodowy Bank Ukrainy i jego Narodową Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd do pełnienia funkcji regulatorów. Otwiera również drogę do większej liczby przepisów i kodeksu podatkowego dotyczącego kryptowalut.

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0